Slovensko od nového roku zpoplatní všechny igelitové tašky

Posted in Nezařazené

Slovenská vláda v prosinci rozhodla o osudu igelitových tašek, do nichž ukládáme nákupy z velkých super a hypermarketů. Ty jsou nyní pro celý slovenský stát zpoplatněny.
bratislavský hrad
Proč?
Podle Envi, ekologické organizace, který působí na Slovensku, je každý Slovenský občas zodpovědný za více než čtyři sta šedesát tašek z igelitu ročně. Z toho důvodu se slovenská vláda rozhodla igelitové tašky ze zákona zpoplatnit, aby se tak pokusilo omezení nejenom jejich používání, ale také jejich výroby.

Co si od toho slibuje slovenská vláda?
Podle Kabinetu touto novelou zákona dojde ke snížení výroby, ale také spotřeby těchto igelitových tašek, které představují problém pro životní prostředí především kvůli svému dlouhodobému rozkladu, ale také z důvodu bezpečí zvířat, která se často konzumací těchto jedovatých látek udusí.

Konkrétní čísla mluví o snížení spotřeby z téměř pěti set tašek ročně na jednoho Slováka na necelou stovku.

Co je dále obsahem této novely zákona?

Podle Slovenského Kabinetu se musí od roku 2019 zavést také elektronická evidence igelitových tašek, takže obchodníci nemohou poskytnout tyto tašky zákazníkům zdarma.

· Rychlý odpad
Podle společnosti Envi se právě lehké tašky ze slabého plastu stávají nejrychlejším odpadem. Lidé většinou tuto tašku jen o trochu silnější než mikrotenový sáček, vyhodí ihned po příchodu domů a vybalení zakoupené věci. Proto se tato taška stává velmi nebezpečným rizikem, které se samozřejmě velice rychle kupí nejenom na smetištích, ale i mimo ně.
Ministerstvo prostředí si za tímto zákonem pevně stojí.
žlutá taška
Evropská unie se drží dvou stovek
Průměrná spotřeba plastových tašek na osobu v Evropské unii jsou necelé dvě stovky. Země, kde byl tento zákon již realizován, se zpomalila spotřeba igelitových tašek v průměru o sedmdesát procent. V České republice by měl tento zákon začít platit od roku 2018.