Příprava zahrady na zimní odpočinek

Posted in Nezařazené

Na podzim zryjete záhony, pokud máte jezírko, nezapomeňte ho zazimovat. Je důležité, aby jste ještě před příchodem mrazů, na své zahradě důkladně přikryli rostliny, které by přes zimu pomrzli. V okrasné zahradě, proti mrazu a těžkou vrstvou sněhu, přikrýváme rostliny chvojím nebo slámou.

v Několik rad pro užitek a krásu vaší zahrady:

· Když máte záhony s výživnou a těžší půdou, můžete i v listopadu vysít ranní karotku, kořenovou petržel, ředkvičky i salát. Po úpravě záhon pečlivé zakryjte bílou netkanou textilii, kterou po okrajích dobře zahrňte hlínou. Na jaře textilii odkryjete a budete mít jarní zeleninu v předstihu.

· Růže ostříháme na 5 až 8 oček. Pokud jsou růže napadlé černou skvrnitostí, odstraňte i zbylé listy. Růže poté zahrňte lehčí zeminou a kompostem až do výšky 20cm, poté růže překryjte chvojím. Stromkové růže chraňte důkladně. Buďto je opatrně zešikma ohněte a zahrňte zeminou (jen pokud je to možné) a zajistěte je tak, aby se nevzpřímily. Ještě lepší je obalit tento typ růží netkanou textilii, co nejvíce v krčku, kde byly naroubovány. Pak celou korunku ochránit chvojím.

· Před mrazem rostliny chráníme kompostem, slámou nebo chvojím. Chráníme tak i mrazuvzdorné trvalky.

· Ovocné a okrasné stromy, i některé keře, ještě před příchodem mrazu musíme důkladně zalít a ochránit před okusem zvěří.

· Nezapomeňte též na ochranu celoročně osázených nádob, které se musí dobře izolovat.

· V listopadu dejte na zahradu krmítka, které nejčastěji navštěvují sýkorky koňadry, modřinky, brhlíci i strakapoudi velcí. Krmítka by měli být v takové výšce, aby byli drobní ptáci bezpeční před kočkami. Do krmítek pravidelně sypejte semínka slunečnice a občas přidejte lůj, který se přivazuje na provázek.

· V zimních měsících kontrolujte uložené hlízy a cibule. Pokud jsou napadnuté a rychle usychají, tak je vyhoďte.

· Velmi mírně zalévejte uskladněné balkónové rostliny, které též mají období zimního klidu.

V zimních měsících zahradničíme převážně tak, že v teple a v pohodlí domova studujeme odbornou literaturu, vybíráme a objednáváme nové rostliny, nakupujeme nová semena a hlavně – plánujeme úpravu své zahrady.