Kdy je čas vzít si dovolenou

Asi není nikoho, kdo by se netěšil na dovolenou. V naprosté většině firem je však potřeba si ji naplánovat dopředu. Obvykle na začátku roku si zaměstnanci rozdělí své volno tak, jak potřebují, i když se to samozřejmě může díky nepředvídatelným okolnostem změnit. Zde však vyvstává otázka, jak si ji nejlépe rozložit v průběhu celého roku a kdy si ji vůbec vzít. To je totiž základním předpokladem toho, abychom ji plně využili a co nejlépe si odpočinuli. Při rozhodování je však potřeba mít na paměti hned několik věcí.

 

pro většinu lidí ideální dovolená

 

Tou první je délka dovolené. Ta se obvykle pohybuje od tří do pěti týdnů, v závislosti na naší pozici a na tom, jak dlouho v dané firmě pracujeme. Samozřejmě se obvykle počítá na dny, avšak ty v naprosté většině případů tvoří dohromady několik týdnů. Faktorem je i to, zda máme děti. Pokud ano, budeme si chtít volno vybrat v době, kdy mají prázdniny, ať už letní či zimní. A je pravdou, že personální oddělení obvykle upřednostňuje žádosti o dovolenou v tyto termíny u zaměstnanců, kteří mají děti.

 

vzpomínky z dovolené

 

Dále je zde také otázka různých státních svátku a jiného volna, jako jsou například Vánoce. Pokud například vyjde státní svátek na čtvrtek, pak může být dobrý nápad vzít si jeden den volna v pátek a získat tak v podstatě pět dní za cenu jednoho.

 

To však přináší otázku, zda bychom si měli dovolenou vybírat po dnech, po týdnech, nebo rovnou celou najednou. Ani jeden z extrémů se většinou nedoporučuje. Za jeden den si příliš neodpočinete (pokud zrovna není mezi svátkem a víkendem, jako u výše uvedeného příkladu), po čtyřtýdenní dovolené pak zase budete mít velký problém opět nastoupit do pracovního procesu.

 

Ideální je vzít si vždy týden, maximálně dva v celku. To je dostatek na to, abyste se zregenerovali, avšak zase ne příliš mnoho, abyste měli následně problémy opět chodit do práce. Také je dobré si jeden týden nechat pro případ nenadálé potřeby a vybírat jej po dnech, kdy potřebujete například něco vyřídit. Tak budete mít jistotu, že ze svého volna získáte skutečně co nejvíce.