Bezpečně autem na dovolenou

Řídit auto je veliká odpovědnost. Řídit auto o dobu dovolené je nejen velká odpovědnost, ale také odvaha. Najednou máme ve vlastních rukou, ve vlastním rozhodování, osudy těch nejbližších, manželky a dětí. Nikdo nechce na dovolenou vzpomínat, jako na tu dobu kdy jsme měli nehodu na dálnici, a už vůbec nechce, aby ty myšlenky byly spojeny s tragickým podtextem.

obytné vozy

Proto je nutné udělat vše proto, abychom se možné nehodě vyhnuli. Dát si za úkol, že my, v žádném případě nesmíme být viníkem nehody. Pořád je tu stejně velká šance, že budeme jen obětí. Ale to neovlivníme. Přesto můžeme udělat spoustu věcí pro bezpečnou jízdu.

Za prvé je to dobrá příprava na cestu. Zkontrolovaný vůz, nejlépe v servise. Dobré pneumatiky, dostatečné množství všech kapalin (oleje, brzdové kapaliny, ostřikovače). Kvalitní pneumatiky jsou samozřejmostí. Také nesmíme zapomenout na takovou maličkost, jako jsou stěrače. Dobrý výhled z vozu je základní prvek pasivní bezpečnosti.
tábor v lese

Mále-li vůz po technické stránce dokonale připraven na několikatisícovou vzdálenost, můžeme přistoupit k balení zavazadel. Vše, opravdu vše, pečlivě uložíme a upevníme. Nezapomínejme, že automobily jsou konstruovány tak, aby kabina byla relativně bezpečným prostorem a to i v případě nehody. Samozřejmě konstruktéři nemůžou předpokládat, co všechno si vezmou pasažéři s sebou dovnitř kabiny. Uvědomte si, že spousta zranění cestujících mají na svědomí předměty, které v kabině nemají co dělat. Od různých lahví po tvrdé obaly, hračky atd. Vše ukládáme proto do kufru automobilu. Ostatně od toho tam je. V případě, že máme vůz kombi, celý náklad uchytíme nejlépe ještě pružnou sítí, která se k tomu účelu vyrábí a lze ji zakoupit v prodejnách pro motoristy.
řecká pláž

Zavazadla ukládáme také s rozmyslem. Cestujeme-li s dětmi, myslíme na jejich potřeby. Budou mít jistě hlad a žízeň. Možná se i umažou. Proto potřeby pro děti ukládáme tak, abychom při jejich vytahování nemuseli vyložit celý zavazadelník. Věci, které budeme potřebovat až po příjezdu na místo dovolené, ukládáme jako první.

Zkrátka vše před odjezdem konáme s rozmyslem a s předvídavostí. K ní ostatně patří i to, že před odjezdem si pořádně odpočineme a prospíme se. Rovněž nejíme žádná těžká a tučná jídla.

Jen když budeme v pohodě, budeme dostatečně ve střehu, abychom zdárně vyřešili všechny komplikace silničního provozu.