3 nejznámější plevele, které můžete jíst

Plevele jsou zdravé a zdarma. Nejlepší doba sklizně je ráno, protože byliny jsou po ránu nejčerstvější. V zásadě by se neměly rostliny vytrhávat, ale jemně odříznout malým nožem, aby se mohly znovu rozmnožit. Shromažďujte jen ty bylinky a plevele, které skutečně znáte. V orientaci také pomohou různé knihy s tématem bylin. Medvědí česnek je například opakovaně zaměňován s konvalinkou vonnou a ta je vysoce toxická.

pampelišková louka

Pampeliška: žádný plevel

Pampeliška je pravděpodobně nejznámější plevel. Domovem pampelišky je celá Evropa a většina se pravděpodobně používá jako králičí potrava. V kuchyni je všestranná. Listy, květy i kořen jsou jedlé. Bílé mléko, které vyteče ze stopky, by se však nemělo používat. Může být sklizena od dubna do října.
Listy chutnají trochu hořce a ořechově, hodí se dobře do salátu, polévky, omáčky nebo na sendviče. Nejlepší je sklízet mladé (lehké, jemné) listy a odstranit tlustší spodní třetinu. Květy mohou být použity jako dekorace na dezerty nebo do salátů. Mohou být také použity k výrobě želé, sirupu nebo medu. Kořen lze použít jako čaj, ale také jako ředkvičky, lze ho nakrájet na chléb nebo do salátu.
Pampelišku lze snadněji zamrazit a jíst později. Rostlina obsahuje mnohonásobně více vitamínu A a C než hlávkový salát. Přisuzují se jí močopudné a krev čistící účinky. Také podporuje trávení a pomáhá při nadýmání, takže se často doporučuje pro detoxikační kúry.

Zdravý plevel: kopřiva

Kvůli svým vlastnostem, které dráždí kůži, vyvolává obavy a démonizuje se jako nepříjemná divoká rostlina. Kopřiva je však zdravá, obsahuje hodně železa, vápníku a vitamínu C. Ideální je pro jídlo.
Bylina má jemnou pikantní chuť a vaří se. Čaj z kopřivy má povzbuzující efekt. Jako léčivá rostlina se používá pro revmatismus a infekce močových cest. Je také vhodná jako vynikající náplň do těstovin a ravioli. Čerstvá kopřiva může být zmrazena a použita později.
Abyste se vyhnuli nepříjemným bodáním, je při sběru a zpracování nejlépe nosit zahradnické rukavice. Kopřiva se nachází všude od dubna do října. Sotva se můžete při sběru splést, vše, co vás nespálí, není kopřiva.
česnek medvědí

Medvědí česnek: chutný plevel

Česnek medvědí se objevuje od začátku března do poloviny května v zahradách a na loukách. Divoký česnek chutná podobně jako obyčejný česnek, pikantně a lahodně svěže. Je to jeden z nejchutnějších plevelů a lze ho zpracovat jako pesto, do polévky, dipu nebo na pomazánku na chléb.
Česnek medvědí je bohatý na minerály a vitamín C. Obsahuje hořčík a má antibakteriální účinek, čímž posiluje imunitní systém. Pomáhá také s problémy se žaludkem a má pozitivní vliv na metabolismus.
Při sběru byliny byste měli být opatrní. Listy jsou podobné vysoce jedovatým konvalinkám vonným. Podle vůně podobné česneku je však můžeme rozlišit. Pokud si nejste jisti, pomáhá brousit listy mezi prsty. Necítíte-li česnekovou vůni, raději rostlinu nechte a nejezte. Můžete i medvědí česnek zamrazit, abyste si ho mohli udělat později.