Voňavý domov bez chemie

Rádi vdechujete vůni pověšeného vypraného prádla, právě upečené bábovky nebo čerstvě oloupaného pomeranče? Jedná se jen o chvilkové okamžiky, ale tyto příjemné momenty si můžete prodloužit díky různým osvěžovačům vzduchu. Sahat nemusíte pouze po komerčně dostupných produktech, ale snadno si vytvoříte svou vlastní ekologickou variantu, která vůni uvolňuje postupně a nenásilně. Nejdůležitější vybrat správný esenciální olej a samotná výroba už je hračka.
 
sušené citrusy
Esenciální oleje bývají označované také jako éterické nebo jako silice a mají široké terapeutické využití. Jedná se o silně koncentrované látky ovlivňující naši psychiku, emoce a náladu. Dále disponují vlastnostmi, které mohou ovlivnit funkci vnitřních orgánů. Je možné je získat z jakékoliv části rostliny lisováním, destilací nebo extrakcí. Na jednu kapku kvalitního oleje padne i několik kilogramů suroviny.
kmen stromu
 
Pro výrobu domácího osvěžovače vyberte takové aroma, která bude vyhovovat všem členům domácnosti. Nesmí vás z vdechování bolet hlava ani vás udržovat v příliš silné bdělosti. Všeobecně je dobře přijímaný citrus nebo jedle.
 
Rychlý sypký pohlcovač pachů
Pro tento osvěžovač vzduchu budete potřebovat skleněnou misku, jedlou sodu a vhodný éterický olej. Do misky nasypte 30 gramů sody a zakápněte deseti kapkami oleje. Soda absorbuje pachy sama o sobě a v této kombinaci bude vaše místnost navíc krásně provoněná.
 vonné tyčinky
Osvěžovač s olejovým základem
Na tento výrobek si nachystejte neutrální rostlinný olej, vybraný esenciální olej, vyšší sklenici s úzkým hrdlem a 5 – 10 špejlí. Do sklenice kápněte 10 – 15 kapek esenciálního oleje a zalijte 100 ml rostlinného oleje. Zastrčte špejle tak, aby byly z poloviny ponořené. Čím více špejlí použijete, tím intenzivnější vůně se rozvine. Špejle čas od času pootočte a když vůni přestanete cítit, jednoduše přidejte pár kapek esence.