Favoritka

Film „Favoritka“ získal vysoké hodnocení, a byl nominovaný celkem na deset Oscarů, z toho nominaci za hlavní ženský herecký výkon v hlavní roli také proměnil. Respektive proměnila ho představitelka královny Anny Olivia Colman.
Film režíroval řecký režisér Yorgos Lanthimos, který už v minulosti proslul několika poměrně kontroverzními filmy.
Favoritka je černá komedie z anglické minulosti. Pojednává o období počátku osmnáctého století, kdy v Anglii vládla královna Anna, poslední vládce z dynastie Stuartovců. Protože umírá bezdětná, vlády se po její smrti ujímá Hannoverská dynastie, která ve Velké Británii vládne v podstatě dodnes.
bonbony a popcorn
Nicméně pokud čekáte výpravný historický film, budete zklamaní, i když výprava je nepochybně velkolepá.
 

Černá komedie i drama 

Skutečně se jedná především o černou komedii. Královna je ošklivá, tlustá, nemocná, nepříliš chytrá a tak je snadnou obětí lidí, kteří rádi ovlivňují její jednání. Její oporou a taktéž milenkou je lady Sarah Marlborough, která má velký vliv na královnu a politiku celé země. V podstatě za královnu vládne. Velmi pevně drží otěže své moci. Ovšem najednou se na scéně objevuje její sestřenice Abigail, zchudlá šlechtična, která nastupuje na královnin zámek jako obyčejná služka, ale nakonec velmi výrazně ovlivní chod dvora. Stává se královninou oblíbenkyní, zatímco moc a obliba lady Sarah začíná upadat.
Ve filmu vidíme svět vyšinutých žen a směšných mužů. Film je dost kontroverzní,, nepochybně velmi dekadentní, dalo by se říci místy až odporný, ale copak tehdejší svět takový nebyl?
big ben
Kromě skvělého výkonu Olivia Colmen můžeme obdivovat výkon Rachel Weis, která exceluje jako lady Sarah Marlborough a taktéž exceluje Ema Stone, která ač si ji spojujeme především s romantickými rolemi, překvapí jako nebezpečná a vypočítavá psychopatka.
Pokud jste film ještě neviděli, určitě tak můžete učinit. Film se zatím ještě stále hraje v kinech.