Velikonoční zvyky a tradice, znáte je?

Velikonoce patří k jedním důležitým křesťanským svátkům. Slaví se totiž zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista. Bohužel už v dnešní době nejsou pro lidi, tak populární, jako bylo dříve. Mnoho z nás zná jen velikonoce, jako svátek, kdy děti chodí koledovat dům od domu a přinesou si domů nějakou tu koledu. Znáte některé velikonoční zvyky a tradice a na které už jsme skoro zapomněli?velikonoční vajíčka
Velikonoce nemají stále datum
Jak je známo Velikonoce totiž nemají stejné datum. Je to pohyblivý svátek, který se podle křesťanských zvyků slaví vždy první neděli po jarním úplňku. Ten totiž nemůže být dřív než je jarní rovnodennost a to 21. března. V současné době se nejvíce slaví Velikonoční pondělí, kdy malé děti a muži chodí koledovat. Podle křesťanů jsou, ale nejdůležitější dny před pondělím. Jedná se o celý předchozí týden a každý den má své jméno. Začíná to Modrým pondělím, dále pokračuje Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a je zakončeno Božím hodem Velikonočním. Každý den má svojí tradici.
Beránek a zajíček
K Velikonocům určitě patří beránek. V křesťanství je beránek symbolem Ježíše Krista. Z dřívějších pramenů není jen poznat, zda šlo o maso či pečivo. Správně by měl podle tradic zdobit velikonoční stůl pečený beránek s mašlí.
Zajíčka si můžeme taky upéct nebo ho použít jako dekoraci. Ten symbolizuje plodnost, život a štěstí. Pochází z Německa a k nám přišel na začátku 20. století.velikonoční zajíc
Pomlázka
Ta by měla být vytvořená z vrbového proutí a měla by ženám předat sílu a mládí. Správně si pomlázku měli plést chlapci a muži, ženy pak se měli nechat pomlázkou vyšlehat, aby omládly a zkrásněly.
Velikonoční vajíčka
Vajíčko symbolizuje život, plodnost a vděk. Zdobená vajíčka se používala při jarních oslavách, svatbách, narozeninách a pohřbech. Smysl neměl být vejce darovat, ale měl se pak využít jeho vnitřek, proto se používala vždycky vařená vajíčka.
Jidáše
Měli by se péct na Zelený čtvrtek a měli by připomínat apoštola Jidáše, který zradil Krista.
Mazanec
Mazanec se peče ze stejného těsta, jako je na vánočku. Měl by se zadělávat na Bílou sobotu. Dříve mazanec nebyl sladký, tak jak ho známe teď.