Tmavé kouty v bytě oživí květiny

Posted in Nezařazené

Je pravdou, že rostliny v bytě jsou dekorativní a moc pěkné. Některým skutečně vyhovují temnější kouty, jsou totiž pro ně naprosto přirozeným zázemím. Jejich původní verze tak byly zvyklé normálně přežívat ve venkovních prostorech, na stinných místech. Mnohé květiny jsme si již podmanili a zušlechtili k našim poměrům, přesto jim nevadí, že v místnosti máme pouze jedno okno k dispozici.

lampičky u gauče

Rajská palma
Jedná se o skutečně malou palmičku, která i ve venkovním prostředí roste pouze ve stínu. Je krásná, roste pomalu, a aby se jí u nás dobře dařilo, tak bude vyžadovat vlažnou odstátou vodu a do substrátu jí musíme přidat rašelinu, přece jejím původním domovem jsou tropické pralesy. V létě se nemusíme obávat dešťové vody, kterou také miluje. V žádném případě nás nesmí napadnout jí postavit na sluníčko. Ale zase radost jí uděláme rosením nebo i otíráním listů mokrým hadříkem.

Lopatkovec
Velmi nenáročná a krásná dekorativní rostlinka. Je tak skromná, že jí postačí méně světla a ještě se odmění i krásnými květy. Jedná se o pokojovou rostlinu, která je vlhkomilná. Opět jí prospěje zálivka z odstáté nebo dešťové vody. Jediné co se mu moc nelíbí, je kolísavá teplota. Nejvíce se mu daří mezi 20°C – 23°C.

Zelenec
Polostín je vyhovující pro tuto rostlinku. Miluje rosení a ocení větrání. Pokud budou listy žloutnout, tak to jen znamená, že je místnost příliš přetopená a zahnědlé konečky hlásí suchý vzduch.

Stínovka
Není moc známá, ale v obchodech je již běžně dostupná. Prodává se jí rovnou několik druhů a spíš ji zakoupíme pod latinským jménem Polyscias. Průvan jí neprospívá, proto bychom měli být opatrní, kam jí stavíme. Zároveň tak pozor na teplotu, jak klesne na 12°C bude to hraniční teplota pro její přežití.
tři pokojové rostliny

Diefenbachie
Velmi známá stálice na trhu. Její český název není příliš známý, jedná se o mramornatku. Pokud potřebujeme pokojovou rostlinu opravdu do temného zákoutí, tak zde rozhodně chybu neuděláme. Nejlepší jsou ty, které mají celé zelené listy a bílé je pouze střední žebro.

Takových rostlinek seženeme poměrně dostatek. Pokud si nejsme jisti výběrem, můžeme si nechat poradit od odborníků a tím zvolit druh, který se nám bude líbit nebo ladit s designem našeho domova.