Nejméně lidí bez práce za posledních 22 let

Dlouhodobému vývoji i ročnímu období odpovídá aktuální situace na trhu práce. Proti dubnu přibylo více než šest a půl tisíce pracovních míst. Protože se v tomto období otevírají pozice v rámci sezónních prací, je jasné, že i nadále bude více a více volných pracovních míst ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, rybářství, lázeňských službách i cestovním ruchu. Z toho jasně vyplývá, že v následujících měsících bude nezaměstnanost i nadále klesat.
Současná situace je taková, že nezaměstnanost je aktuálně na historických minimech. V souvislosti s touto otázkou je však problém v tom, že firmám stále chybí kvalifikovaní řemeslníci a odborníci například v informačních technologiích.
siluety šesti lidí
Od dubna do května tedy zaměstnanost opět stoupla, a to ve všech krajích s výjimkou Prahy a oblasti Zlína. Nejnižší podíl nezaměstnaných uvedl Úřad práce v Pardubicích s 1,7 procenta, dále pak Jihočeský a Plzeňský kraj s 1,8 procenty. Stále nejvyšší podíl lidí bez práce, i přes to, že se stále zmenšuje, pak hlásí Moravskoslezský kraj, kde se procentuální číslo lidí bez zaměstnání pohybuje okolo 4,2 procenta.
Regiony
Celkově klesl poměr lidí bez práce v 75 regionech. Na nejnižší úroveň se dostal okres Praha-východ, který nahlásil dokonce jen jedno procento. Zde byl nejnižší počet uchazečů o práci v poměru k počtu volných míst. Na jedno volné místo připadalo 0,1 uchazeče. Téměř stejný počet zájemců o volnou pracovní pozici pak evidovaly okresy Tachov, Domažlice a Pardubice.
pracovní porada
O kousek více osob bez práce pak evidovalo Rychnovsko a Jindřichohradecko.
Není překvapením, že nejvyšší číslo pak bylo na Karvinsku, kde toto procento vyšplhalo na 6,8 procenta. Dále těsně přes 5 procent vyšplhala nezaměstnanost na Mostecku a v Ostravě.
Není překvapivým výsledkem, že v Karviné se o jednu volnou pozici uchází 5,2 osoby.
Celkově pak v České republice připadalo v měsíci květnu na jedno místo 0,6 osoby.