Investice do úspor


Pokud v poslední době někdo přemýšlí o investicích do zlepšení vlastního bydlení, ať už v rodinném domku nebo i v rámci Společenství bytových jednotek jejich společného bytového domu, měl by se zaměřit na vše, co uspoří energii, jak tepelnou, tak elektrickou. Doba je zlá.

Dnes již nikdo nepostaví rodinný dům, aniž by jej nezateplil. Každá další vrstva na omítce je izolací, která chrání teplo, které je uvnitř domu a nepouští jej ven. Stejně tam v zimě chrání dům, aby zima zvenčí nepronikala do domu. Není divu, že všechny panelové domy se postupně revitalizují, a to znamená většinou hlavně výměnu starých oken za plastové a hlavně, zateplení celého domu. Není to malá suma, kterou musí dům vydat a často si berou Společenství bankovní půjčky, ale návratnost v podobě ušetřené ceny za teplo, která neustále roste, je zaručená.

zateplení

I rodinný domek je vhodné zateplit a pokud stavíte nový dům, nechat si jej nevrhnout tak, abyste byli téměř samostatní, co se tepla a elektrické energie týká. Můžete využít tzv. rekuperace, což je vrácení teplého vzduchu, který vznikl v domě např. v kuchyni nebo koupelně a odchází pod střechou ven, opět do oběhu s čerstvým vzduchem do domu.

krb

Další z možností je nechat si navrhnout tepelné čerpadlo Olomouc https://www.sunus.cz/tepelna-cerpadla. K tomu potřebujete zahradu a opět investice, které se vám ale při správně navrženém tepelném čerpadle za čas vrátí. V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na solární fotovoltaické panely, které jsou čím dál více v oblibě a pořizuje si je na střechu téměř každý rodinný domek. Investovat do zateplení domu, do fotovoltaiky, do tepelného čerpadla apod. není jistě malá investice, ale ceny neustále rostou a lepší je splácet půjčku s vidinou úspor v budoucnosti, než neustále platit dodavatelům energií vyšší a vyšší zálohy.

A co vy? Jak si poradíte s rostoucími cenami energií?