LED žárovky 12 V mají nízkou spotřebu a nezahřívají se

Halogenové žárovky se začaly vyrábět již před více než půl stoletím a dodnes představují dominantní zdroj světla v automobilovém průmyslu. Spolu s tímto odvětvím se jim dařilo i ve výrobcích určených pro běžnou spotřebu v domácnostech a na pracovištích, a to zejména ve směrových bodových svítidlech. Jejich výhody spočívaly v konstrukci samotného zdroje ve tvaru kuželu, ten bylo možno snadno ukrýt ve stropním podhledu a v částech nábytku, svítidla byla nenápadná a zároveň poskytovala dostatek světla pro nejrůznější účely. Některé neduhy se však nepodařilo odstranit a s těmi si dokázala poradit až nová technologie, postavená na polovodičích – LED diodách.

žárovka v lampičce

Proč vyměnit halogenovou žárovku za LED

Nepřehřívá se – největší a také nejvíce nebezpečný jev u všech vláknových, a tedy i halogenových žárovek, je zahřívání. Souvisí to s průchodem elektrického proudu tenkým kovem. Většina elektrické energie se tu přeměňuje na teplo a na světlo zbývá jen malý podíl. Odpadní teplo se ovšem musí někam odvádět a hlavně je nutné zabezpečit svítidlo tak, aby nedošlo k požáru. LED žárovky 12 V se však nezahřívají téměř vůbec a nevyžadují taková protipožární opatření.

lampička na čtení

Má nižší spotřebu – zdroje LED přemění většinu elektřiny na světlo a tím pádem pro požadovaný světelný tok postačí mnohem menší příkon. Ve srovnání s původními „halogeny“ je zde značná úspora nákladů na jejich provoz.

Libovolná barva světla – diody umožňují nastavit požadované světelné spektrum podle potřeby. V praxi se obvykle používají tři základní modifikace barev – teplá bílá o teplotě chromatičnosti zhruba 2700 K, neutrální bílá 4500 K a teplá bílá nad 5000 K. Snadno se tedy můžete rozhodnout, kterou žárovku k jakému účelu využít – pro pracovní účely spíše studené odstíny a pro odpočinek a klidný spánek teplou bílou která připomíná svit klasické wolframové žárovky.