Je market profile dobrým ukazatelem vývoje ceny akcií?

Jednou z možností, jak lze poměrně snadno a rychle přijít k penězům, je mimo jiné i investování do akcií. To spočívá v tom, že akcie daného podniku nakoupíme, když jsou jejich ceny nízké, a prodáme, až se vyšplhají do dostatečné výše. Jak již bylo řečeno, jedná se o poměrně snadný způsob, jak vydělat poměrně slušné peníze za krátkou dobu.

Avšak i zde to má svůj háček. Tím je fakt, že toto odvětví podnikání je poměrně značně rizikové. O své peníze můžete totiž velmi snadno přijít. Stačí, když cena dané akcie již nebude stoupat, nýbrž pouze klesat. Pak budete rádi, když se jí zbavíte jen za část ceny, za kterou jste ji koupili.

burza

K tomu, aby byl kdokoliv stoprocentně na akciovém trhu úspěšný, by musel umět předpovídat budoucnost. A přestože je to nemožné, lidé se alespoň snaží vytipovat nejpravděpodobnější cestu, kterou se bude cena akcií daného podniku vyvíjet.

Toto si samozřejmě jen tak nevymýšlejí, nýbrž jim k tomu slouží řada ukazatelů. Jedním z těch nejdůležitějších je market profile. Jedná se o kompletní sledování dané firmy za delší časové období, ideálně od jejího vzniku (ač to samozřejmě není vždy možné).

burza3

Princip je následující: podíváme se, jak se doposud cena akcií vyvíjela. To nám pomůže, odhadnout, jakým směrem se asi bude vyvíjet dál. Avšak to samozřejmě není všechno. Kromě tohoto faktoru je zapotřebí sledovat ve stejném období i zisk, kterého daný podnik dosáhl. Zvyšuje se, snižuje, nebo fluktuuje?

Toto vše hraje poměrně velkou roli při posouzení toho, jakým směrem se asi daný podnik bude vyvíjet. Jen mějte na paměti, že ani tato metoda není stoprocentní a nelze se na ni naprosto spoléhat. Proto, pokud začínáte, je lepší využít služeb některého z finančních poradců. Ti vám pomohou zvolit pro vás ideální typ investic, který odpovídá vaší finanční situaci i zkušenostem. Je to rozhodně lepší volba, než přijít o peníze.